Breadcrumbs

HISTÓRIA ŽENSKÉHO ORGAZMU

HISTÓRIA ŽENSKÉHO ORGAZMU

Dr. Adam Kay

Keďže som si všimol, že táto téma sa akosi nezmestila do stredoškolského sylabu dejepisu, povedal som si, že vás prevedieme históriou ženského orgazmu.

Stredovek

Asi nikoho neprekvapí, že na ženský orgazmus a radosť zo sexu sa v súčasnosti sústreďuje viac pozornosti než tomu bolo pred povedzme sto rokmi. No ak by sme ručičky hodín posunuli späť do stredoveku, na vyvrcholenie ženy sa vtedy kládol väčší dôraz než vo Viktoriánskom období. Príčinou bola viera (hoci celkom neopodstatnená), že na otehotnenie musia ženy dosiahnuť orgazmus. Preto si manželia dávali veľký pozor na to, aby ich ženy vyvrcholili.

Bohužiaľ to malo tragické následky. Priijali sa zákony, že ak žena otehotnela v dôsledku znásilnenia, právne sa nedala pokladať za znásilnenú, pretože počas styku predsa musela dosiahnuť orgazmus. Ešte v roku 1814 sa v učebnici „Prvky súdneho zdravotníctva“ od Samuela Farra písalo: „Bez radosti alebo rozkoše nemôže dôjsť k počatiu.“.

Viktoriánske obdobie

Viktoriánsky lekár Pierre Briquet tvrdil, že polovica žien trpí „hystériou“, medzi ktorej príznaky patrí sexuálna žiadostivosť a „nadmerné zvlhnutie vagíny“. Represívne generácie žijúce vo Viktoriánskom období zmenili normálnu ženskú sexualitu na zdravotný problém. Zvyčajne predpisovaná liečba bola „masáž panvy“, v podstate pomocou prvotných vibrátorov – liečba ženskej „hystérie“ prebiehala dosiahnutím orgazmu. Tieto pomôcky patrili medzi veľmi nepríťažlivé; „Manipulator“ z rokou 1881 poháňala para a bol taký hlučný, že ho neprehlušil ľudský hlas.

Pozitívom tohto spiatočníckeho obdobia dejín bol prechod vibrátorov z ordinácií lekárov na pulty predajní. Vibrátor bol vlastne 4. domácim spotrebičom, ktorý využívall výhody elektrickej energie (po hriankovači, ventilátore a varnej kanvici) Tieto vibrátory sa ihneď rozchytali, no nikdy sa nepredávali na svoj skutočný účel – vo všeobecnosti sa opisovali ako „masážne prístroje“ alebo „stimulátory krvného obehu“.

20. storočie

Na začatie primeranej debaty o téme ženskej sexuality sme si museli počkať na 40. roky 20. storočia. Dielko Kinseyove správy sa výborne predávalo. Preslávené prieskumy Alfreda Kinseyho okrem iného odhalili skutočnosť, že takmer polovica žien zažíva prvý orgazmus pomocou masturbácie. O téme sa konečne začalo otvorene debatovať. Napriek tomu až v roku 1952 Americká psychiatrická asociácia upustila od diagnózy „hystéria“, po čom sa začala šíriť zmena v ponímaní a ľudia si uvedomili, že tieto takzvané príznaky sú normálne a zdravé.

Prvý lekársky výskum orgazmu sa uskutočnil až v roku 1957, kedy sa konečne uvoľnili spoločenské prekážky natoľko, aby to vedci začali považovať za prijateľnú oblasť. Masters a Johnsonová vykonali prevratné štúdie. Skúmali, ako a prečo ženy dosahujú orgazmus a vydláždili cestu našim súčasným poznatkom.

Tretia vlna feminizmu na začiatku 90. rokov 20. storočia zbúrala mnoho zvyšných tabu o téme ženskej rozkoše a stal sa z nej čoraz bežnejší námet v knihách, filmoch, televízii a na javiskách – v roku 1996 sa napríklad hrali Monológy vagíny.

Súčasnosť

Na ženský orgazmus sa naďalej sústreďuje omnoho menej pozornosti než na jeho mužský proťajšok, čo je pravdepodobne dôsledok naďalej bežne sexistickej spoločnosti. Aby si vo verejnom povedomí konečne boli roveň, do debaty o téme sa musíme zapojiť všetci, muži aj ženy, otvorene a bez hanby. Koniec koncov, orgazmus je starý ako ľudstvo samé. Čo by mohlo byť prirodzenejšie?

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay v roku 2004 úspešne ukončil svoje lekárske štúdium a pracuje výhradne v oblasti pôrodníctva a ženského a sexuálneho zdravia. Je autorom úspešnej zdravotníckej učebnice „Rýchle pôrodníctvo a gynekológia“ a píše o zdravotných problémoch do britského vydania časopisu Cosmopolitan. Zároveň je jedným z najvyhľadávanejších editorov scenárov pre televízne komédie.