Breadcrumbs

3 NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY O ORGAZME

3 NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY O ORGAZME

Dr Adam Kay

O orgazme sa rozprávam s mnohými pacientkami. Často mi kladú otázky, napríklad: „Prečo sa so mnou rozprávate o orgazmoch? Mám vytknutý členok.“ Tu nájdete odpovede na pár ďalších často kladených otázok.

Prečo majú ženy orgazmus?

Nie je to až taká zvláštna otázka, ako by sa najskôr mohlo zdať. Príčina mužského orgazmu je zjavná – evolúcia ich povzbudzuje k vyvrcholeniu tým, že je to zábava a ľudstvo sa môže ďalej množiť.  Na druhej strane, ženy nemusia na otehotnenie dosiahnuť orgazmus (hoci je jednoznačne skvelé, ak sa to stane), môžu mať dvadsať detí bez čo i len najmenšieho vzdychu. Vedci túto záhadu skúmajú už desaťročia a (čo je dosť nudné) ešte stále nemajú dosť dobrú odpoveď. V súčasnosti sa ako najvhodnejšie vysvetlenie javí rovnaká príčina, prečo majú muži bradavky – všetci ľudia sa vyvíjajú z rovnakých základov a skončia s pár „dielmi navyše“, ktoré nemusia vyslovene potrebovať. No naozaj nás teší, že to tak je!

Majú všetky ženy bod G?

Ak by mi pri každej otázke o bode G dali jedno euro, mohol by som financovať extrémne rozsiahlu vedeckú štúdiu na túto tému. A ako pri všetkých štúdiách pred ňou pravdepodobne by sme sa nedopracovali k žiadnemu konečnému výsledku. Bod G je niečo ako Lochneská príšera sexuológie – ľudia ho už celé roky hľadajú, no dosiaľ nikto nepredložil presvedčivé dôkazy o jeho existencii. Čo vieme isto je, že asi polovica žien má vo vagíne špecifickú oblasť, ktorá u nej vyvoláva veľký pôžitok. No jej poloha je u každej ženy iná, nikdy sa nezvratne nepreukázala na snímkach a polovica žien ju vôbec nevie nájsť. Moja odpoveď je preto vždy rovnaká: nerob si starosti z toho, či si „normálna“ alebo nie – doslova každá je zvnútra iná. Vyskúšaj, čo na teba platí – ak nájdeš špecifickú oblasť, kde je to veľmi príjemné, vychutnaj si to (bez ohľadu na to, či má oficiálny anatomický názov), a ak nie, nerob si starosti – si v dobrej spoločnosti: s polovicou žien z celej planéty!

Čo je ženská ejakulácia?

Asi štvrtina žien pri orgazme vylučuje tekutinu a vedci na celom svete skúmajú a sporia sa, čo ženská ejakulácia vlastne je. V niektorých štúdiách sa skalopevne tvrdí, že zo žien tryská moč a majú ultrazvuk mechúra, ktorý to potvrdzuje. Pri iných štúdiách sa skúmal ženský ejakulát v laboratóriu a podľa nich pochádza zo Skeneho žliaz (sú známe aj ako ženská predstojnica) vo vagíne. Okrem toho ešte existujú štúdie, ktoré oba závery pokladajú za pravdivé a podľa nich predstavujú dva celkom odlišné typy ejakulácie. Je ťažké rozlíšiť, ktorá je správna, a s ďalším výskumom sa môžeme dozvedieť viac, no dôležité je nezabudnúť na to, o čo ide: si v spálni, nie na hodine biológie. Ak pri vyvrcholení ejakuluješ, príliš to neanalyzuj a rozhodne sa za to nehanbi.

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay v roku 2004 úspešne ukončil svoje lekárske štúdium a pracuje výhradne v oblasti pôrodníctva a ženského a sexuálneho zdravia. Je autorom úspešnej zdravotníckej učebnice „Rýchle pôrodníctvo a gynekológia“ a píše o zdravotných problémoch do britského vydania časopisu Cosmopolitan. Zároveň je jedným z najvyhľadávanejších editorov scenárov pre televízne komédie.