Breadcrumbs

VYVRCHOLENIE? SKÔR VYVR-LOŽ-ENIE…

VYVRCHOLENIE? SKÔR VYVR-LOŽ-ENIE…

Búranie mýtov o orgazmoch, sexe a rozkoši

So sexom, masturbáciou a vyvrcholeniami sa spája veľa nedorozumení a zavádzajúcich informácií. Mnoho týchto mýtov môže byť škodlivých a vyvolávať v ľuďoch obavy a napätie vo chvíli, keď by si mali vychutnávať úžasný pôžitok.

V dôsledku iných vplyvov ľudia prehliadajú alebo odmietajú oprávnene úžasné tipy a triky, ktoré by im mohli zmeniť sexuálny život z „Hm, tak fajn“ na „Mmm, panebože!“.

Odborníčka na sex Alix Foxová sa teraz pozrie na viacero bežne rozšírených domnienok a obáv – a povie vám, čo za nimi skutočne stojí...

„KONDÓMY OBOM PARTNEROM KOMPLIKUJÚ VYCHUTNÁVANIE SEXU – GUMA MEDZI MILENCAMI PREDSTAVUJE PREKÁŽKU“

Kondómy často kritizujú za „znižovanie citlivosti“. Naozaj, niektoré prieskumy značky Durex preukázali, že 65 % mužov a 85 % žien si myslí, že použitie kondómu im skomplikuje vyvrcholenie.*

Vďaka technologickým pokrokom však môžu byť moderné prezervatívy také jemné, že sa ti bude naozaj zdať, akoby ani neboli: Prezervatívy Durex Invisible sú najtenšie prírodné latexové prezervatívy značky Durex navrhnuté na maximalizáciu citlivosti, pričom naďalej ponúkajú vysokú úroveň bezpečnosti a ochrany. Potom tu máme Durex Real Feel, ktorý sa vyrába z polyizoprénu: mäkkého, pružného nelatexového materiálu ďalšej generácie, ktorý má výborné tepelno-vodivé vlastnosti a na dotyk pôsobí ako koža. Takže, ak máš v mysli s prezervatívom nesprávnu nesprávnu asociáciu, je načase ju zmeniť!

Prezervatívy v skutočnosti vyvolávajú extra pocit a aj výhody. Durex Pleasure me majú na spodnej časti vzor s vyčnievajúcimi vrúbkami a bodkami s jedinečným rozmiestnením, aby sa vzrušujúco otierali k jej klitoris, kým je on v nej. Aj Durex Mutual Pleasure majú na vonkajšej časti textúru a na vnútornej vrstvu lubrikantu Performa benzokaín: jemný, bezpečný znecitlivejúci prostriedok, ktorý pomáha spomaliť pánov, aby si obaja partneri mohli dlhšie vychutnávať sex. Výsledok? Ženy si počas styku užijú viac stimulácie + viac času na vystupňovanie vzrušenia = väčšia šanca na úžasné orgazmy!

A nové Durex Intense Orgasmic sú doslova senzačné. Majú vrúbky, bodky a na vonkajšej strane špeciálnu vrstvu stimulujúceho gélu, ktorý zvyšuje prietok krvi v genitáliách a vyvoláva vzrušujúci mix hrejivého, chladivého a šteklivého pocitu. Sú navrhnuté tak, aby žene pomohli dosiahnuť vyvrcholenie zvýraznením fantastických pocitov pri sexe. Prezervatívy Durex Intense Orgasmic majú ďaleko od prekážky pri sexe, naopak, sex s nimi môže byť lepší, intenzívnejší, príjemnejší.

Vďaka prezervatívom je sex počas menštruácie čistejší a bezpečnejší – keďže krčok maternice máš nižšie a je otvorenejší a ľahšie napadnuteľný infekciami, je dôležité nasadiť mu prezervatív na P ešte než sa dostane do blízkosti tvojej V! A samozrejme s vedomím, že ste obaja chránení pred nechceným tehotenstvom a pohlavnými chorobami, sa človek ľahšie uvoľní a zameria na zábavu.

„MUŽSKÉ ORGAZMY SÚ PRVORADÉ, ŽENSKÉ ORGAZMY SÚ DRUHORADÉ – HLAVNÉ JE, ABY SEX USPOKOJIL JEHO EREKCIU, AK DOSIAHNE VYVRCHOLENIE AJ ŽENA, JE TO LEN BONUS!“

V minulosti mnoho ľudí pokladalo mužské orgazmy za stredobod sexu. Bralo sa ako samozrejmosť, že hoci sa od mužského partnera vždy očakáva vyvrcholenie, u žien to tak byť nemusí... alebo s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Ak sa tak stane, je to skvelé – no kým jeho veľké O sa pokladá za absolútnu nevyhnutnosť, jej sa berie ako príležitostná výhoda. Predpokladalo sa, že styk sa končí v momente mužovho vyvrcholenia – bez ohľadu na to, že žena môže byť neuspokojená a naďalej túžiť po vášni.

To nie je v pravda. A nie je to OK. V skutočnosti to môže byť jeden z najškodlivejších mýtov o sexe. Pri prieskume značky Durex sa zistilo, že vyše dve tretiny žien nedosiahnu počas sexu vyvrcholenie – a to sa musí zmeniť.*   

Z historického hľadiska má toto vnímanie pramene možno v tom, že mužský orgazmus je nevyhnutný na splodenie potomstva, no ženský nie (hoci niektoré evolučné teórie špekulujú o tom, že svalové sťahy, ku ktorým dochádza počas ženského vyvrcholenia, v skutočnosti pomáhajú posúvať spermie do maternice a dostať sa k vajíčku, čo môže tiež hrať úlohu pri oplodňovaní). Isté je, že sexistický pohľad na to, že na ženách a ich spokojnosti záleží menej než na mužoch, hral veľkú úlohu pri zakorenení myšlienky, že „sex je primárne o poteche pre nich, nie pre ne“ v spoločnosti. Bez ohľadu na príčiny uvedeného mýtu nastal čas na vykorenenie tejto lži.

Sexuálny pôžitok ženy je na 100 % rovnako dôležitý ako pôžitok muža. Ak žene trvá dosiahnutie vyvrcholenia dlhšie, treba venovať viac času zabezpečeniu, že má šancu ho dosiahnuť. Ak na dosiahnutie vrcholu potrebuje stimuláciu navyše, potom je stimulácia navyše presne to, čo by jej malo byť dopriate. Ak jej na dosiahnutie orgazmu nestačí len penetrácia, potom by sa styk nemal obmedziť len na zasúvanie a vysúvanie! Sex je vždy lepší, keď si ho vychutnávajú obaja partneri – a lepší, vyrovnanejší sex prináša lepší, vyrovnanejší vzťah. Fantastický sex má názov #OrgazmyPreKazdeho!

„MUŽI SA NUDIA ALEBO ICH URAZÍ, AK ŽENA RÝCHLO NEDOSIAHNE VRCHOL, PRETO AK SI TO NIEKEDY NEDARÍ, LEPŠIE JE HO PREDSTIERAŤ“

Počas štúdií sa zistilo, že ženy na dosiahnutie vrcholu vo všeobecnosti potrebujú dlhšiu stimuláciu než muži: kým mužom treba na dosiahnutie orgazmu s partnerom asi štyri minúty, ženy na to môžu potrebovať 20 minút alebo viac.** Bohužiaľ, ženy sa necítia dosť isto na to, aby partnera nechali hrať sa s nimi dosť dlho na dopracovanie k orgazmu alebo aby mu ukázali, ktoré techniky a dotyky na ne pôsobia. Miesto toho majú pocit, že treba fingovať, že je všetko OK a na polichotenie ega milenca predstierať orgazmus.

No pri falošných orgazmoch vzniká neužitočný začarovaný kruh: predstierané vyvrcholenia dokážu muža presvedčiť o tom, že to, čo robí, vynikajúco funguje... čo značí, že v tom bude pokračovať... a nič sa nezlepší.

Konštruktívnejším riešením je navrhnúť vyskúšať spolu niečo nové, čo skôr povedie k dôveryhodnej slasti. A dobrý partner by sa mal nadchnúť pre experimentovanie s čímkoľvek, čo treba na dosiahnutie chvejivých pocitov slasti.

Napriek tomu existuje jeden spôsob, kedy môže mať predstieranie kladný dopad. Cielené zvieranie svalov panvového dna pri imitovaní sťahov počas orgazmu, zrýchlený alebo hlbší dych či napodobňovanie ostatných fyzických príznakov, ktoré sa dejú pri vyvrcholení, môžu spustiť skutočný orgazmus, ak máš k nemu blízko. Len sa uisti, že to všetko robíš pre vlastné dobro a nie preto, aby si potešila niekoho iného.

„MUŽI ORGAZMUS NIKDY NEPREDSTIERAJÚ – VŽDY STRIEĽAJÚ NA BRÁNU!“

Možno si myslíš, že len ženy sú v pokušení predstierať vyvrcholenie. Muži to vôbec nepotrebujú, pretože ich „sexplózia“ je zaručená... je to tak? Nie podľa štúdie Kansaskej univerzity, pri ktorej sa prišlo na to, že štvrtina mužov už pri sexe predstierala ejakuláciu. [http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19707929]

Prečo by mal chlap počas milovania predstierať, že dosiahol orgazmus? Na úvod: vyvrcholenie im môže komplikovať mnoho faktorov, vrátane úzkosti, vyčerpania, alkoholu, liekov proti depresii a iných medikamentov. No mnoho pánov sa bojí, že ak nedôjde k ejakulácii, ich partnerky sa začnú obviňovať a cítiť „málo sexy“ alebo ako „zlé v posteli“. Preto na predídenie sklamaniu predstierajú, že ejakulovali.

Muži môžu predstierať orgazmus aj ak sa boja, že sex trvá príliš dlho a partnerku to bolí, alebo aby neublížili svojej pýche, ak sú príliš unavení na to, aby pokračovali v prirážaní a chcú styk rýchlo ukončiť.

Čo z toho plynie? Sex môže byť stresujúci a dosiahnutie vyvrcholenia komplikované pre obe pohlavia. Úprimnosť, empatia, jasná komunikácia a menej nútenej snahy dosiahnuť predpojaté sexuálne „ciele“ je základom lepších zážitkov v spálni pre každého.

„KEGELOVE CVIKY MAJÚ ZMYSEL LEN PRE OMNOHO STARŠIE ŽENY ALEBO PRE MATKY, KTORÉ PRÁVE PORODILI“

„Kegelove cviky“ sú cvičenie, pri ktorom sa posilňuje pubokokcygeálny sval alebo „svaly panvového dna“, ktoré sa tiahnu od panvovej kosti po kostrč. Slúži na kontrolovanie prietoku moča pri močení a ako pomoc pri stabilizovaní vnútorných svalov a pôrode.

Je to presne ten istý sval, ktorý sa sťahuje počas ženského orgazmu.

Cvičenie týchto cvikov naozaj pomáha zlepšiť problémy s inkontinenciou – ako je náhodné pomočenie pri smiechu alebo kašli – ktorým ženy často trpia po pôrode alebo vo vysokom veku. Posilnenie svalov panvového dna a ich ovládanie môže okrem toho uľahčiť dosiahnutie vyvrcholenia a väčšmi ho precítiť. Takže: Kegelove cviky sú skvelá „sexcvička“ pre všetky ženy.

Pri ich robení musíš napnúť vnútorné svalstvo úplne rovnako, ako keby si musela močiť a chcela pri tom zastaviť prúd moča. Napni ich, kým nenapočítaš do troch. Uvoľni ich a cvik opakuj 10 – 20-krát trikrát denne. Keď budú silnejšie, skús ich napnúť na dlhšie, až kým nedosiahneš hranicu desiatich sekúnd. Asi po trochu týždňoch by si si mala všimnúť úžasný rozdiel v ich zovretí počas masturbácie alebo styku.

* Prieskum Durex Invisible, 1 532 dospelých osôb v Británii vo veku 18 – 60 rokov, október 2015

**Prieskum s viacerými možnosťami odpovede, 1 500 dospelých sexuálne aktívnych mužov a žien vo veku 16 – 64 rokov. Vypracovala v roku 2016britská agentúra Ginger Comms zaoberajúca sa zákazníckym prieskumom.

**** Masters, William H.; Johnson, Virginia E.; Reproductive Biology Research Foundation (USA) (1966). Human Sexual Response. Little, Brown.

Alix Foxová

Alix Foxová je novinárka, moderátorka a lektorka v oblasti sexu, ktorá získala niekoľko ocenení. Moderuje obľúbený podcast novín The Guardiano sexe, Close Encounters (Blízke stretnutia), je stálou „poradkyňou v oblasti erotiky“  v programe The Modern Mann a je odborníčkou na sex a vzťahy v Durexe. Alixine príspevky nájdeš v tlačovinách, ako sú Marie Claire, Glamour, Cosmo, LOOK, Time Out, Vogue, The Independent a ďalších, a často spolupracuje s charitatívnou organizáciou Brook zameranou na sexuálne zdravie. Vášnivo verí v otvorenú a úprimnú konverzáciu o sexe a myslí si, že každý by mal mať prístup k dôveryhodným informáciám, ktoré mu pomôžu stať sa slobodnejším, zdravým a sexuálne uspokojeným človekom.