Breadcrumbs

KLITORIS ZBLÍZKA

KLITORIS ZBLÍZKA

Kde sa nachádza klitoris, prečo je tam, aké sú najlepšie spôsoby jeho stimulácie? Odborníčka na sex Alix Foxová odpovedá na najpálčivejšie otázky o tomto „zázračnom tlačidle“...

Klitoris je skutočne fascinujúca časť ženského tela s úžasným potenciálom, vďaka ktorému sa každá jeho vlastníčka cíti úžasne!

Napriek tomu pre nespravodlivé a nešťastné kladenie omnoho väčšieho dôrazu spoločnosti na mužské než ženské sexuálne uspokojenie kládla veda klitoris na vedľajšiu koľaj. Zdravotnícki výskumníci začali len nedávno hĺbkovo skúmať jeho štruktúru a vlastnosti a objavili niekoľko prekvapivých a fascinujúcich skutočností o jeho stavbe a fungovaní.

Keď sa okrem toho začal postoj meniť na spravodlivejší a uvedomili sme si dôležitosť sexuálnej rovnosti a #OrgazmovPreKazdeho, tabu medzi ženami rozprávať sa o  štýloch klitorálnej masturbácie vedúcej k vyvrcholeniu sa oslabilo. Dnes máme historicky najviac informácií o rozličných technikách, ktoré vedú ku klitorálnemu orgazmu. Bum!

Chceš vedieť ešte viac? Potom tento článok pokladaj za povinnú „kliteratúru“...

Čo je klitoris? Kde je klitoris? A na čo slúži?

  • Na úvod, klitoris nie je taký drobný, ako by si si myslel.

Tá časť klitorisu, ktorú vidíš, sa nachádza medzi hornou časťou labie (vonkajšie a vnútorné kožné záhyby, ktoré tvoria vulvu – vonkajšie ženské genitálie).

Vyzerá ako drobný „gombík “ alebo „hrbolček“ tkaniva – oficiálne sa nazýva žaluď – a môže mať rozličnú veľkosť, no zvyčajne sa prirovnáva k malému hrášku. Na vrchu má malú ochrannú čiapočku kože, ktorá sa volá predkožka, a dá sa jemne zatiahnuť dozadu a úplne odokryť klitoris. Klitorisy niektorých žien prirodzene vykúkajú spod predkožky, u iných sú po ňou úplne skryté.

Pod drobným viditeľným zlomkom sa však skrýva omnoho väčšia časť klitorisu, ktoré siaha hlboko do ženského tela. Dve tenké „nožičky“ erektilného tkaniva – clitoral crura – vybiehajú z oboch strán  žaluďa, rovnako aj dva hrubšie útvary – klitorálne bulby – ktoré sa vnárajú do tkaniva okolo vagíny. Pri vzrušení sa bulby naplnia krvou, v dôsledku čoho môže vulva vyzerať „nafúknutá“ alebo „zdurená“, a zvyšujú citlivosť oblasti. Aj žaluď klitorisu sa môže zduriť, stvrdnúť a pevne a vzpriamene stáť – takmer ako miniatúrny penis, k čomu sa dostaneme neskôr...

  • Časom sa aj zväčšuje.

Klitoris sa s rastúcim vekom ženy zväčšuje. Proces spúšťajú hormóny uvoľňované počas puberty a po skončení adolescencie je asi 1,8-krát väčší než pri narodení. Po prekročení tridsiatky je asi štyrikrát väčší a po menopauze dokonca sedemkrát väčší. No tieto zmeny nevyzerajú tak dramaticky, ako znejú, pretože vonkajšia časť klitorisu je spočiatku veľmi drobná.

  • Je to ženský ekvivalent mužského penisu.

Klitorisy a penisy vznikajú úplne rovnako – ako drobný výrastok na ľudskom embryu s názvom genitálny tuberkul.

Ak má embryo chromozóm Y a je mužského pohlavia, počas rastu sa zmení na penis. Ak má embryo chromozóm X a je ženského pohlavia, počas rastu sa zmení na klitoris.

Keďže oba typy pohlavného ústrojenstva začínajú rovnako, v niečom sa na seba podobajú: žaluď klitorisu je podobný žaluďu penisu, a aj predkožky sú podobné. To pomáha vysvetliť, prečo sa aj klitorisy dokážu stoporiť.

  • Hlavným cieľom je vyvolávať rozkoš.

Kým muži používajú penisy na močenie i ejakuláciu, klitorisy majú len jediný účel: vyvolať v žene úžasné pocity!

Vedci naďalej diskutujú o tom, že by mohli hrať ďalšie úlohy pri reprodukcii alebo zdravotnom stave, no lekári sa jednohlasne zhodli, že hlavnou úlohou klitorisu je jednoducho vyvolávať v žene príjemné pocity.

Ako si teda navodím tieto lahodné pocity? Ako sa dráždi klitoris?

Žiadny klitoris (ani človek) nie je úplne rovnaký, preto typ dotyku, pri ktorom bude jedna žena slastne vzdychať „ooo“, môže u inej vyvolať grimasu „auuu“. To, pri čom jedna nebude vedieť ovládnuť chvenie, na druhú nemusí zapôsobiť vôbec.

Napriek tomu však mnoho dám tvrdí, že u nich fungujú nasledujúce tri techniky, preto ich na vyskúšaj alebo požiadaj partnera, aby ti s tým pomohol. Trojkombináciu striedaj a uvidíš, čo u teba najviac zaberá.

  • Tik-tak, tik-tak, je čas vyskúšať „klit-tak“

Predstav si, že sa ti na klitoris premieta číselník hodín, pričom číslo 12 je na vrchu, teda ukazuje na pupok.  Mnoho žien zistilo, že má obzvlášť citlivé miesto na 11 alebo 1 hodine. Niektoré dokonca cítia malilinkú priehlibinku alebo „vrecko“ v časti, kde sa klitoris spája s predkožkou.

Opakované hladenie od spodnej časti klitorisu nahor a cez tento „silný bod“ môže vyvolávať úžasné pocity, predovšetkým ak to robíš končekom prsta a začneš veľmi zľahka – predstav si, že máš pokožku zaprášenú veľmi jemným práškom, ktorý nechceš zotrieť. Jemne pokračuj alebo podľa vlastného uváženia trochu pritlač. Možno si čoskoro všimneš, že prestávaš mať pojem o čase...

  • Prsty v tvare V

Dvomi prstami v tvare V zboku šúchaj nahor a nadol klitoris. Tým by sa cezeň mala preťahovať predkožka a vzbudzovať fantastický pocit.

Trocha lubrikantu ako je Durex Play Feel alebo pár kvapiek gélu Durex Intense Orgasmic zvýši klzkosť alebo hebkosť a ucítiš vlny šteklivého, hrejivého a chladivého pocitu, ktoré zážitok ešte zdôraznia.

  • Hraj sa a oddychuj, hraj sa a oddychuj...

„Hrotenie“ je proces, keď sa dostaneš takmer na pokraj orgazmu, potom prestaneš a znovu začneš, a takto dokola, kým sa už nebudeš vedieť ovládnuť a exploduješ. Toto oddiaľovanie vyvrcholenia dopraje klitorálnemu tkanivu kopu času na úplné naplnenie krvou a zvýši očakávanie – takže keď dosiahneš vrchol, orgazmus bude krásne, búrlivo a divoko silný.

Ži na hrane!

Alix Foxová

Alix Foxová je novinárka, moderátorka a lektorka v oblasti sexu, ktorá získala niekoľko ocenení. Moderuje obľúbený podcast novín The Guardiano sexe, Close Encounters (Blízke stretnutia), je stálou „poradkyňou v oblasti erotiky“  v programe The Modern Mann a je odborníčkou na sex a vzťahy v Durexe. Alixine príspevky nájdeš v tlačovinách, ako sú Marie Claire, Glamour, Cosmo, LOOK, Time Out, Vogue, The Independent a ďalších, a často spolupracuje s charitatívnou organizáciou Brook zameranou na sexuálne zdravie. Vášnivo verí v otvorenú a úprimnú konverzáciu o sexe a myslí si, že každý by mal mať prístup k dôveryhodným informáciám, ktoré mu pomôžu stať sa slobodnejším, zdravým a sexuálne uspokojeným človekom. 

.