Breadcrumbs

POSTEĽNÉ ČASY SA MENIA...

POSTEĽNÉ ČASY SA MENIA...

Ženské telo – a to, čo ťa vzrušuje – sa časom mení... dokonca z týždňa na týždeň. Odborníčka na vzdelávanie v oblasti sexu Alix Fox vysvetľuje, ako.

Nie si socha. Nie si z kameňa. Máš úžasné, fascinujúce, komplikované, spletité živé telo, ktoré sa neustále mení, rastie a vyvíja. Na to, ako sa cítiš a správaš, vplývajú milióny rozličných vzájomne reagujúcich faktorov.

Preto je úplne logické, že ani to, čo ťa vzrušuje, nemusí byť nemenné. To, čo sa ti v posteli páči alebo čo ťa privádza k vyvrcholeniu, sa časom môže meniť, dokonca aj zo dňa na deň.

Preto je dôležité neprestávať experimentovať, skúšať nové veci, všímať si samú seba a učenie o sebe a vlastných sexuálnych pôžitkoch brať ako nekončiacu objavnú cestu.

Tu je niekoľko faktorov vplývajúcich na sexuálnu túžbu a reakciu ženy, o ktorých je dobré vedieť, aby si dokázala zvážiť, ako vplývajú na teba.

Menštruačný cyklus

Vo viacerých štúdiách sa uvádza, že záujem žien o sex vznikne vzrásť počas ovulácie, keď hladina hormónu estrogén dosahuje vrchol, takže medzi jednotlivými cyklami sa môžeš cítiť najrozkokošenejšie a mať chuť na intímnosti. Niektoré ženy tvrdia, že vtedy častejšie dosahujú orgazmus alebo ho preciťujú intenzívnejšie. Mohlo by byť zaujímavé založiť si denník a písať si každodenné dojmy, aby ti pomohol pochopiť (a vyťažiť maximum) z fungovania vlastného tela.

Po ovulácii začne hladina estrogénu klesať. Estrogén sa v tele stará o mnoho procesov, okrem iného pomáha zvlhčovať vaginálne tkanivo, preto si v tejto fáze môžeš všimnúť, že sa ti tvorí menej prirodzeného sekrétu a vagína je suchšia. Niekoľko kvapiek lubrikantu ako je Durex Play Feel ti pomôže túto oblasť zvlhčiť a pohyb počas sexu alebo autoerotiky bude príjemnejší.

S blížiacim sa cyklom ti môže predmenštruačný syndróm znechuť čokoľvek, čo čo i len trochu zaváňa zakázaným obsahom. No niektoré ženy spôsob, akým im napuchnú genitálie a oblasť panvy tesne pred začatím menštruácie výrazne vzruší: cítia sa oblejšie a veľmi citlivo reagujú aj na najjemnejšie dotyky.

Orgazmus počas samotnej menštruácie môže uľaviť od kŕčov. Pri vyvrcholení sa v tele začnú tvoriť dve látky, ktoré vyvolávajú príjemné pocity: endorfíny oxytocín a dopamín, čo sú prirodzené prostriedky proti bolesti. Zároveň sa počas orgazmu sťahuje maternica, čím sa z tela rýchlejšie vypudí krv a výstelka maternice a potenciálne sa tým skracuje trvanie menštruácie. Prefíkané!

Vďaka prezervatívom Durex je hra počas cyklu menej ufúľaná a zároveň bezpečnejšia: riziko nakazenia infekciami je v tomto období vyššie, pretože krčok maternice je väčšmi otvorený, preto dbaj na to, aby si mala krabičku po ruke pri posteli. A vedela si, že prezervatívy sa dajú navliekať na sexuálne pomôcky rovnako ako na penisy? Nielenže sa s nimi po zábave ľahšie upratuje, no druhy ako Durex Intense môžu tvojmu kamošovi na batérie dodať nový, vzrušujúci náboj: majú vrúbky, výčnelky a vrstvu stimulujúceho gélu, vďaka ktorému pocítiš zmes šteklivých, hrejivých a chladivých pocitov – navleč jeden z nich na bzučiaci vibrátor a vychutnaj si ohromujúci zážitok so vzrušením všetkých zmyslov!

Stres

V dôsledku úzkosti môžeš mať skôr chuť sa skrčiť a skryť pod perinu než sa bláznivo váľať po posteli.

Ak máš starosti a si napätá, nervový systém vylúči prúd hormónov vrátane adrenalínu a kortizolu, ktoré slúžia na prípravu tela na núdzový boj proti čomukoľvek, čo ťa trápi. Je to obranný mechanizmus, no v modernom svete nie je vždy taký užitočný, ako by si matka príroda želala. A jednoznačne si to odnesie tvoje libido: stresové hormóny mimovoľne potláčajú tvorbu sexuálnych hormónov, pretože telo si myslí, že dôležitejšie ako plodiť potomstvo je reagovať na „nebezpečenstvo“. Zároveň môžu zasahovať do metabolizmu a môžeš sa cítiť lenivo a ospalo.

Okrem účinkov týchto chemických zlúčenín môže byť stres aj silným rušivým faktorom, pre ktorý môžeš mať ťažkosti správne sa psychicky naladiť a dostatočne sa uvoľniť, aby si si to vychutnala. Psychický tlak môže viesť k fyzickému napätiu a stiahnutým svalom, v dôsledku čoho môže byť penetrácia bolestivá – a úzkosť sa ešte prehĺbi.

No ak sa ti podarí zažiť príjemný sexuálny zážitok, vylúčenie endorfínov môže prispieť k zdvihnutiu nálady a uvoľneniu stresu. Na začiatok sa skús s partnerom prejsť na čerstvom vzduchu, pozrieť si zábavnú televíznu reláciu, navzájom sa vymasírovať alebo si napustiť spoločnú horúcu vaňu.

Na prahu tridsiatky

Vedela si, že po dosiahnutí tejto vekovej hranice možno ľahšie dosiahneš orgazmus dráždením bodu G? Zhruba okolo tridsiatky začne celková tvorba estrogénu klesať, čo má viacero následkov – a jedným z nich je mierne stenčenie stien vagíny. V dôsledku toho môže byť oblasť s bodom G obnaženejšia, citlivejšia a ľahšie sa stimuluje. Preto má aj starnutie svoje výhody!

Tehotenstvo

Pokiaľ ti to lekár dovolí, na laškovaní s tehotenským bruškom nie je nič zlé. Skúsenosti žien s prerodom tela v tomto čase neskutočných zmien sa veľmi líšia: hoci medzi bežné úkazy patrí ranná nevoľnosť a bolesti, mnoho budúcich mamičiek tiež spomína divoké sexuálne jazdy v dôsledku nárastu hladiny hormónov,  pričom zväčšovanie objemu a citlivosti prsníkov a lepšie prekrvenie  prirodzenia môže viesť k intenzívnym zmyslovým vnemom.

Pôrod

Čerstvým matkám sa odporúča zdržať sa pohlavného styku najmenej šesť týždňov po pôrode, no čas, ktorý potrebuje každá žena na zotavenie, sa môže značne líšiť a závisí od priebehu pôrodu a či išlo o vaginálny pôrod alebo pôrod cisárskym rezom. Medzi zvyčajné obavy patrí bolesť a zmena vzhľadu a pocitu „tam dole“; jemné preskúmanie vlastného tela pred obnovením partnerského sexu môže zvýšiť sebaistotu, a takisto aj skutočnosť, že „iné“ neznamená vždy „zlé“. Kegelove cviky dokážu posilniť namáhané vaginálne svaly a nevyhnutnou súčasťou je pokropenie pokožky lubrikantom (napríklad upokojujúcim Durex Play Aloe Vera), najmä ak dojčíš, v dôsledku čoho máš nízku hladinu estrogénu: vedľajším účinkom môže byť suchosť.

A nezabudni: najlepší lubrikant je komunikácia! Aj muži môžu mať obavy z ublíženia partnerke počas popôrodného sexu. Povedz partnerovi, čo ti je príjemné, aby sa aj on uvoľnil a mohol ti urobiť dobre

Menopauza

Pod to, že pri menopauze stále počúvame len negatívne šepkanie o návaloch tepla, nespavosti a výkyvoch nálady, sa podpísali kultúrne tabu. Vypočuť si konverzáciu o dopadoch „zmeny“ na sexuálny život je zriedkavé.

V skutočnosti však môže pravidelná sexuálna aktivita pomôcť vykompenzovať mnoho zdravotných problémov, ktorým ženy po menopauze čelia, a to zvýšením prietoku krvi v genitáliách, precvičením svalov panvového dna a prispením k udržaniu elasticity vaginálneho tkaniva.

Proti problémom ako je pokles prirodzenej pružnosti a vlhkosti vagíny možno bojovať hormonálnou terapiou a lubrikantami a zvlhčovadlami vagíny s dlhodobým účinkom. A nemať starostí s menštruáciou má svoje očividné výhody! Kým sa pri novom partnerovi nedáte vyšetriť na pohlavne prenosné choroby, aj keď teraz už neriskujete tehotenstvo, nezabudnite použiť prezervatívy, ako je napríklad Durex Invisible Extra Thin Extra Lubricated.

Lieky

Mnoho liekov má vedľajšie účinky, ktoré vplývajú na kvalitu sexu. Napríklad v dôsledku niektorých antihistaminík môžeš mať suchšiu vagínu. Pri určitých antidepresívach sa ťažšie dosahuje vyvrcholenie. A niesktorá antikoncenpcia (ironicky) oslabuje libido a tlmí chuť na sex. V prípade otázok alebo obáv, pokiaľ ide o spôsob, ako môžu na teba vplývať niektoré lieky v posteli, sa obráť priamo na všeobecného lekára.

Alix Foxová

Alix Foxová je novinárka, moderátorka a lektorka v oblasti sexu, ktorá získala niekoľko ocenení. Moderuje obľúbený podcast novín The Guardiano sexe, Close Encounters (Blízke stretnutia), je stálou „poradkyňou v oblasti erotiky“  v programe The Modern Mann a je odborníčkou na sex a vzťahy v Durexe. Alixine príspevky nájdeš v tlačovinách, ako sú Marie Claire, Glamour, Cosmo, LOOK, Time Out, Vogue, The Independent a ďalších, a často spolupracuje s charitatívnou organizáciou Brook zameranou na sexuálne zdravie. Vášnivo verí v otvorenú a úprimnú konverzáciu o sexe a myslí si, že každý by mal mať prístup k dôveryhodným informáciám, ktoré mu pomôžu stať sa slobodnejším, zdravým a sexuálne uspokojeným človekom.