ORGAZMOLÓGIA

ORGAZMOLÓGIA

Dr Adam Kay

Vieš, čo je to orgazmus? Nie je to taká hlúpa otázka, ako vyzerá – len málo ľudí skutočne pozná podrobnosti o tom, čo sa deje s telom pri vyvrcholení. V skutočnosti sme sa aj my lekári dozvedeli jeho vedecké vysvetlenie len nedávno.

Zaujímavé je, že 99 % procesu dosiahnutia orgazmu sa odohráva v mozgu – je to hlavný pohlavný orgán tela. A to značí, že sa dá dosiahnuť orgazmus bez akéhokoľvek fyzického dráždenia. Nezabudni na to, keď nabudúce uvidíš kolegyňu meravo hľadieť z okna a vyzerať duchom neprítomne – môžno myslí práve na toto.

Počas sexuálneho vzrušenia  sa rozbehne limbický systém (stará sa o pocity a emócie) a niektoré časti prednej mozgovej kôry (starajú sa o prenos racionálneho myslenia) sa trochu utlmia. Ak si už dumala nad tým, prečo ti dosiahnutie orgazmu trvá tak dlho, ak si si zrazu spomenula, že dnes sa vysýpajú smeti, je to preto, že ak sa chceš spraviť, predná kôra nesmie byť moc aktívna. A ak chceš vedieť, ako prišli na to, ktoré časti mozgu sa aktivujú počas orgazmu, áno – niekoľko žien skenovali magnetickou rezonanciou počas dosahovania vyvrcholenia. Kto povedal, že lekársky výskum je nudný?

Ďalšia časť mozgu, ktorá sa rozsvieti pred dosiahnutím orgazmu, je inzulárny kortex. Je to tá časť mozgu, ktorá bráni pociťovaniu bolesti, preto ti počas sexu dramaticky stúpne prah bolesti a preto ľudia vydržia omnoho viac počas BDSM stykov, než by vydržali inokedy. To zároveň značí, že bolesť hlavy nie je veľmi dobrá výhovorka pred sexom – vlastne by mohol pomôcť...Cerebellum tiež naberie rýchlejšie otáčky, čo vedie k aktivácii drobných svalov a to vysvetľuje srandovné sťahy, ktoré možno cítiš v nohách, keď sa blížiš k orgazmu a... ehm... jedinečný výraz v tvári, keď sa to stane.

Pri hlavnom bode programu stojí za časťami orgazmu, ktoré určite poznáš, rytmické sťahovanie svalov tam dole – hypotalamus a nucleus accumbens. Nesťahuje sa len vagína, deje sa to v celej panve: v maternicovom svale aj v každom ďalšom svale v panve. Bohužiaľ sa to nepočíta za riadne cvičenie – pri orgazme spáliš celkovo asi len päť kalórií (hoci pri zahrievaní pred ním sa ich dá jednoznačne spáliť o dosť viac).

Z mozgu vychádzajú aj ďalšie signály, v dôsledku čoho sa ti rozšíria zreničky, zrýchli dych a tep, zvýši sa citlivosť bradaviek a zúžia sa hlasivky, čo vysvetľuje chrapľavé postkoitálne tóny.

Mozog potom zaplaví dopamín, vďaka čomu sa ťa zmocní ten úžasný pocit a povie odmeňovaciemu systému mozgu, že orgazmus je niečo, čo by si si mala zopakovať. Je to presne ten istý mechanizmus, vďaka čomu si vychutnávame čokoládu a 13. plat.  Vďaka dopamín!

Ďalším dôležitým neurotransmiterom uvoľneným z mozgu po dosiahnutí orgazmu je oxitocín. Vylučuje ho hypofýza a sme po ňom pokojní a prítulní. Spolu s prolaktínom je to hlavný faktor následnej ospalosti, a to je dôvod, prečo môže dobrý orgazmus viesť k dobrému spánku. Dobrú!

Dr Adam Kay

Dr. Adam Kay v roku 2004 úspešne ukončil svoje lekárske štúdium a pracuje výhradne v oblasti pôrodníctva a ženského a sexuálneho zdravia. Je autorom úspešnej zdravotníckej učebnice „Rýchle pôrodníctvo a gynekológia“ a píše o zdravotných problémoch do britského vydania časopisu Cosmopolitan. Zároveň je jedným z najvyhľadávanejších editorov scenárov pre televízne komédie.