Breadcrumbs

Ako sa správne pripraviť?

Prvý sexuálny styk môže byť skvelý zážitok, ktorý si budete pamätať až do konca svojho života. Môže sa jednať o vzrušujúce, nezabudnuteľné a potešujúce pocity, ktoré za to stoja. Avšak môže sa jednať o tlak na vašu osobu a to najmä, ak ste mladí. Nie je dôvod, prečo nemať fantastický sex (prvýkrát sa jedná o nezabudnuteľný akt), aj keď prvýkrát je to vždy trochu iné. Aby sme vám trochu pomohli, zostavili sme desať základných bodov ako zistiť, že práve teraz nastal ten správny čas na váš prvý sex.

1. Opýtajte sa sami seba: "Som pripravený/a?"

Je už ten správny čas na sex? Jedná sa o váš prvý sexuálny styk alebo aj partnerov prvý sex? Je dôležité mať istotu a rozhodnutie, že on/ona bude tým prvým. Tešíte sa alebo máte obavy? Pamätajte si tiež, že legislatíva určuje minimálnu hranicu pre sexuálny styk (v SR od 15 rokov).

2. Bavte sa o sexe s partnerom/partnerkou

Komunikácia je kľúčom, ale nie je to vždy ľahké. Ak máte akékoľvek obavy alebo starosti, tak o nich spolu otvorene hovorte. Pre niekoho je ľahšie si o tom medzi sebou heslovite písať. Tiež pozorne počúvajte svojho partnera, aké má názory a obavy spojené s prvým sexom.

3. Zistite si niečo o sexe a vzdelávajte sa

Návšteva sexuálnej poradne alebo lekárne vám môže poskytnúť dôležité informácie, ktoré potrebujete k tomu, aby ste sa uistili, že sex bude bezpečný - potom sa už môžete sústrediť len na to, aby to bolo úžasné. Pamätajte si, že len kondómy zabraňujú infekciám a neplánovanému tehotenstvu. Sú preto vhodné pre prvý sex, pretože sa tak budete cítiť bezpečne a budete sa cítiť v kľude. Iné formy antikoncepcie sú vždy potrebné prebrať s vašim gynekológom.

4. Spoznajte svoje vlastné telo

Kľúčom k tomu aby ste mali krásny sex je potrebné dobre poznať vlastné telo. Čo sa vám páči, čo vás vzrušuje, aké dotyky vám robia rozkoš atď. Zistíte to najlepšie sami na sebe. Môže to byť tabu, ale väčšina z nás pravidelne masturbuje a nie je potreba sa za to hanbiť.

5. Vyberte si správny čas

Zvoľte si krásne a pokojné miesto, kde nebudete nikým rušení. Urobte si na prvý spoločný sex čas a neponáhľajte sa. Jedná sa o spoločné intímne zážitky, tak sa nalaďte na spoločnú vlnu.

6. Sex by nemal bolieť

Uvoľnite sa. Predohru aj samotný styk by ste mali krásne cítiť (aj keď to najprv môže byť niečo nové a divné). Ako vhodný nástroj môžete zo začiatku použiť ústa, ktoré vás navzájom spoločne naladia a prípadne aj použite trochu gélu (vody, slín) pre správne navlhčenie. Pozorne načúvajte svojmu telu. Ak cítite bolesť, tak je potrebné prestať. Môže to byť znamenie, že nie ste úplne pripravení alebo by ste radšej mali zvoliť iný druh sexu. 

7. Je v poriadku ak ste v rozpakoch

Môže sa stať, že všetko nepôjde hneď hladko. Vôbec nič sa nedeje, ak sa dokážete spoločne zasmiať, prestať alebo začať znova. Vaše telá budú zažívať niečo nové, tak je prirodzené, že neviete, čo presne očakávať a budete v rozpakoch. V skutočnosti bude aj ten druhý s vami zdieľať rovnaké pocity. 

8. Netlačte "na pílu"

Netreba sa nikam ponáhľať. Choďte na to pomaly podľa vašej vôle a experimentujte. Na rozdiel od erotických filmov alebo porna sa nemusí jednať o rovnaké poradie aktov, ktoré si prajete. Zamerajte sa na spoločné želania a erotiku. Môže to chvíľu trvať, ale o to je potom následné vzrušenie intenzívnejšie a uspokojujúce pre oboch. 

9. Sexuálne prejavy

Jediný spôsob, ako sa od partnera dozviete že sa mu sex počas súlože páči je tak, že vnímate jeho komunikáciu a prejavy tela. Otázka, ako na to? Nemusí sa jednať len o slová, ako "ach áno", "počkaj", "pomalšie", "rýchlejšie", "pokračuj", ale môže sa jednať o jemné vzdychanie a stonanie rozkošou. Je potreba vnímať vaše i partnerove prejavy, aby ste si to obaja užili.

10. Čo príde potom?

Sex vníma každý z nás trochu odlišne. Pre niekoho to môže byť puto, ktorá vás k sebe vzájomne naozaj pritiahne a pre niekoho sa môže jednať len o fyzické uspokojenie. Sex môže ale nemusí zmeniť váš spoločný vzťah. Preto je potrebné si spoločne ujasniť čo pre druhého sex znamená a ako ho vníma.

Sex môže byť fantastický a vášnivý pre vás oboch. Vzájomne sa uistite, že máte v tú rovnakú chvíľu rovnaké myšlienky, túžby a potreby. Ak má jeden z vás trochu odlišné pocity, tak nie je problém to oddialiť a počkať si na tú správnu chvíľu. Sex by vás mal baviť a páčiť sa vám. Nič nerobte s odporom.