Breadcrumbs

„Milujem ťa viac ako samotný život“

Sex a úprimnosť

Úprimnosť v sexe nesúvisí len s neverou alebo nezamlčaním toho, že sme podebatovali s kamarátmi v krčme, keď radšej povieme, že sme pracovali do večera. Skutočná úprimnosť v sexe má hlbší význam – a jedným zo spôsobov, ako si zaistiť zdravý vzťah, je vyvarovať sa týchto lží.

„Som v pohode.“ Veľa ľudí sa vyhýba konfliktu skrývaním svojich citov a veria, že dobrý partner sa vzdá svojich vlastných potrieb. Kým občasná milosrdná lož („Nie, nemáš v tom veľký zadok.“) môže byť ohľaduplná, neustále stavanie partnera pred seba povedie k rozhorčeniu. To neznamená ho kritizovať, jednoducho buďte o svojich citoch úprimní – nevzdávajte sa svojich pocitov, ale nepremietajte ich na partnera. Namiesto toho, aby ste povedali: „Nezáleží ti na mne, pokiaľ chodíš domov tak neskoro,“ povedzte: „Pripadá mi, že ma berieš ako samozrejmosť, keď meníš plány na poslednú chvíľu bez toho, aby si mi to oznámil.“ Takto sa pravdepodobne neuchýli k obrannej reakcii a vy sa ďalej nemusíte pretvarovať.

„Ooh, ooh, aah.“ Muži i ženy to vedia hrať len kvôli tomu, aby nezranili city toho druhého (alebo ukončili sex trvajúci veľmi dlho). Ale pokiaľ to budete hrať, milenec si bude myslieť, že sa vám to páči – a nabudúce asi bude robiť to isté, pretože to „fungovalo“. Namiesto toho ukážte partnerovi, čo vás rozvášni, alebo priznajte, že ste veľmi unavení/vystresovaní/opití na to, aby ste dosiahli vyvrcholenie. Sex nemusí viesť k vzájomnému vyvrcholeniu a predstieranie povedie v dlhodobom vzťahu takmer vždy len k zhoršeniu sexu skôr ako k jeho zlepšeniu.

„Rád to urobím.“ Rôzni ľudia majú rôzne túžby, ale len preto, že vás partner požiada o niečo sexuálne, nemusíte súhlasiť. Pokiaľ sa vám to, čo navrhuje, nepáči, buďte úprimní (bez toho, aby ste ho odsudzovali). A rešpektujte tiež milencovo rozhodnutie nerobiť niečo, čo sa, naopak, páči vám. Kompromis je súčasťou každého vzťahu, ale pokiaľ sa na niečo necítite, je lepšie si za tým stáť. Pravé sexuálne sebavedomie spočíva oveľa viac v tom, dokázať povedať „nie“ než hovoriť len „áno“.

Zdravý a milujúci vzťah je založený na dôvere, láske a rešpekte, takže ukážte svojmu milencovi rešpekt tým, že mu budete hovoriť pravdu, a on vám ho oplatí dôverou stojacou na oveľa pevnejších základoch.

Pravé sexuálne sebavedomie spočíva oveľa viac v tom, dokázať povedať „nie“ než hovoriť len „áno“.