Breadcrumbs

Osloboďte sa

Ako sa vyrovnať so sexuálnou a citovou záťažou

Takmer každý si so sebou nesie nejaké bremeno, ale nech už sa v minulosti stalo čokoľvek, ste to vy, kto má kontrolu nad svojou budúcnosťou. Pokiaľ sa s takou záťažou dokážete vyrovnať, spadne vám kameň zo srdca. Tu je zoznam niektorých bežných problémov.

  1. Strach zo záväzku: Možno ste počas dospievania, keď ste zistili, aká bolestivá láska dokáže byť, získali negatívny pohľad na vzťahy. Možno vám niekto zlomil srdce a vy ste si povedali, že za tú bolesť to vlastne ani nestojí. Koniec koncov, prečo sa viazať, veď mnoho ľudí je šťastných i single. Avšak pokiaľ sa bláznivo zamilujete len preto, aby ste sa stiahli späť ihneď, keď je vaša láska opätovaná, alebo striedate jedného partnera za druhým bez akéhokoľvek citového vkladu, môže toto bremeno ublížiť nielen vám, ale tiež ostatným. Na tento problém neexistuje žiadna kúzelná odpoveď, ale spätné preskúmanie návykov z minulých vzťahov a zistenie, čím vás robili šťastnými, vám môže pomôcť rozhodnúť sa, ktorým smerom sa ďalej vydať. Nikdy sa nenúťte do vzťahu, pokiaľ cítite, že naň nie ste pripravení, ale snažte sa oddeliť skutočné emócie od nadobudnutých negatívnych návykov. Pokiaľ nie ste na lásku pripravení, buďte voči svojmu partnerovi úprimní. Ale pokiaľ vám ide len o čisto fyzický vzťah, za žiadnych okolností nezabúdajte na bezpečnosť.

  2. Pocity osamotenia: Rozvody sú dnes bežnou záležitosťou a iba jednou z mnohých vecí, ktoré môžu vyústiť do pocitov osamotenia. To môže viesť k prílišnej závislosti vo vzťahoch a ironicky tiež k odháňaniu ľudí, ktorých milujete, len preto, aby ste si dokázali, že vaše obavy majú pevný základ. Naučiť sa milovať sami seba môže byť dobrým predpokladom pre budúci šťastný a zdravý vzťah.

  3. Vlastná sabotáž: Pokiaľ ste presvedčení o tom, že si lásku nezaslúžite, je veľmi jednoduché sabotovať vlastný život, pretože si myslíte, že nemáte právo byť šťastní. Spoliehanie sa na alkohol, drogy a zničujúci sex (napr. s ľuďmi, ktorí nemôžu byť nikdy vaši) môže znamenať, že si nevážite sami seba. Partneri sú často zrkadlom, v ktorom sa zračí to, ako na seba sami pozeráme, a sebanenávisť tak môže viesť k negatívnym vzťahom.

Bremeno, ktoré si nesieme, môže mať mnoho podôb a nie je žiadna hanba vyhľadať pomoc. Pokiaľ to sami ťažko zvládate, môže vám pomôcť poradenstvo, rovnako ako chápajúci priatelia alebo rodina. Buďte k sebe úprimní, berte zodpovednosť za svoje opakované návyky (to neznamená, že nesiete vinu za zlé veci, ktoré sa prihodili, ale to, že sa v nepríjemnej situácii rozhodnete zostať, môže byť znakom toho, že si vážite sami seba) a predovšetkým sa majte radi. Robte, čo vás baví, starajte sa o svoje telo a sebaúctu a možno oná fráza „a žili spolu šťastne až do smrti“ nebude len záležitosťou rozprávok.

Partneri sú často zrkadlom, v ktorom sa zračí to, ako na seba sami pozeráme, a sebanenávisť tak môže viesť k negatívnym vzťahom.