Breadcrumbs

Sex a hendikep

Uvedenie najčastejších stereotypov na pravú mieru

Mnoho ľudí dochádza v otázke spojitosti sexu a hendikepu k mylným záverom, ktoré sú veľmi vzdialené od skutočnosti. Len to, že niekto trpí fyzickým alebo duševným hendikepom, neznamená, že je v oblasti sexu v nevýhode, a bez ohľadu na také postihnutie je absolútne možné užívať si spokojný sexuálny život. Tu je niekoľko častých povier.

  1. Hendikepovaní ľudia nie sú zmyselní. Médiá zriedkakedy prezentujú hendikepovaných ako zmyselné bytosti. V skutočnosti máme však všetci rovnakú schopnosť cítiť túžbu. Nebojte sa priznať si svoje vlastné priania, a pokiaľ potrebujete podporu, ten správny osobný asistent alebo opatrovateľ vám ju určite rád ponúkne.

  2. Postihnutí ľudia nemôžu používať sexuálne hračky. Existujú hračky navrhnuté tak, aby sa dali používať pri väčšine typov hendikepov. Majú napríklad väčšie tlačidlá, ktoré je ľahšie stlačiť, dlhšie držadlá alebo diaľkové ovládanie.

  3. Postihnutí ľudia nie sú sexy. I keď môžu mať predsudky ten následok, že je ťažšie s niekým sa zoznámiť, internet otvoril bohatý výber možností, ako sa spojiť s ostatnými ľuďmi. Pokiaľ niekoho odpudzuje vaše postihnutie, skôr ako o vás to niečo vypovedá o ňom a s takým človekom zjavne nemá cenu márniť čas.

  4. Postihnutie bráni orgazmu. I keď niektoré okolnosti môžu ejakuláciu a dosiahnutie vyvrcholenia značne obmedzovať, stále existuje niekoľko rôznych druhov orgazmu. Výborným spôsobom, ako preskúmať váš potenciál pre dosiahnutie orgazmu, môže byť tantrický sex a môže byť rovnako, ak nie viac intenzívny ako tradičné prístupy. Pokiaľ trpíte obmedzenou vzrušivosťou, môžu vám tiež pomôcť silné vibrátory a elektrostimulujúce zariadenia (hračky využívajúce skôr elektrické impulzy ako vibrácie).

  5. Pokiaľ trpíte postihnutím, sex nemôže byť spontánny. Niektoré postihnutia síce obmedzujú určité sexuálne praktiky, avšak ochota hovoriť o tom, čo je a čo nie je možné, len povedie k spokojnejším sexuálnym zážitkom. A predohra nesúvisí vždy len s telom; použitie farbistejšieho slovníka alebo vzájomné zdieľanie vašich fantázií môže byť extrémne sexy. A čo je na tom najlepšie, dá sa to robiť nielen osobne, ale aj po telefóne alebo on-line.

  6. Invalidi sú na sex príliš nevinní. Niektorí ľudia sa domnievajú, že mať sex s postihnutým človekom nemá ďaleko od zneužívania. V skutočnosti, pokiaľ niekto má duševnú kapacitu dospelého človeka, má tiež všetky predpoklady na to, aby mohol robiť dospelé rozhodnutia. Pokiaľ je sex bezpečný, v zdravej miere a súhlasia s ním obe strany, niet sa čoho báť – hádam len predpojatých postojov spoločnosti.

Každý hendikep je iný, ale existuje celý rad podporných centier, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa so špecifikami toho vášho, keď príde reč na sex. Nebojte sa požiadať o pomoc, predsa len má na potešenie zo sexu právo každý.

Pokiaľ niekoho odpudzuje vaše postihnutie, viac ako o vás to niečo vypovedá o ňom.