Breadcrumbs

Sex a tehotenstvo

Fakty a omyly

Sex v tehotenstve sa väčšinou považuje za tabu – čo je však vzhľadom na to, ako k tehotenstvu dochádza, tak trochu irónia. Ale nie je dôvod, prečo by sa mal váš sexuálny život tehotenstvom skončiť. Tu sú najrozšírenejšie mýty.

  1. Počas tehotenstva nemôžete mať sex. Pokiaľ nebojujete so zdravotnými problémami, môžete prevádzkovať sex až do tej chvíle, kým vám nepraskne voda (ak však chcete). Avšak radšej sa v prípade, že sa objaví krvácanie alebo iné zdravotné ťažkosti, kvôli ktorým by ste sa mohli vystaviť nebezpečenstvu, napr. slabé maternicové hrdlo, poraďte so svojím lekárom alebo pôrodnou sestrou. Radšej sa uistite, akoby ste neskôr mali ľutovať.

  2. Sex počas tehotenstva môže dieťaťu uškodiť. Pri normálnom tehotenstve sex zdravie dieťaťa neohrozí, dokonca ani misionárska poloha nie. Hlienová zátka upchávajúca maternicové hrdlo spolu s maternicovými svalmi a plodovou blanou zaisťujú bezpečnosť dieťaťa. I tak vám však určité polohy môžu vyhovovať viac a môže sa stať, že divoké búšenie vášho srdca po orgazme prinúti dieťa hýbať sa viac ako obvykle. Pokiaľ krvácate, jeden z vás sa nakazil pohlavne prenosnou infekciou alebo sa u vás vyskytol zdravotný problém, mali by ste to prebrať s lekárom.

  3. Sex počas tehotenstva je bolestivý. Ak prechádzate zdravým tehotenstvom, sex by nemal byť bolestivý. Po orgazme vás môžu trápiť kŕče alebo pre vás budú isté polohy nepohodlné. Je lepšie voliť polohy, keď môže žena kontrolovať hĺbku penetrácie (vhodná je poloha na koníčka), takže sa vyhýbajte pozíciám s hlbokým prenikaním, napr. polohe zozadu.

  4. Tehotenstvo odrádza od sexu. Už si tak neveríte, pretože sa vaše telo začína meniť. Rozhadzujú vás hormóny alebo vás trápi ranná nevoľnosť (ktorá neprichádza len ráno, ako to má v názve) a po tom všetkom vás môže chuť na sex prejsť, ale to rozhodne nie je isté. Možno práve počas tehotenstva zažijete ten najlepší sex svojho života. Niektoré ženy sú vzrušené viac ako inokedy. Niektoré sú citlivejšie na dotyk, iné menej a u niektorých sa to strieda. Načúvajte svojmu telu, zbytočne sa nestresujte a robte to, čo sa vám páči. Pokiaľ sa sexu vzdáte, stále môžete partnera uspokojiť rukou alebo ústami, aby ste neprišli o intímne chvíľky – a pamätajte, že masturbácia je možnosť pre vás oboch.
Nie je dôvod, prečo by sa mal váš sexuálny život tehotenstvom skončiť.