Breadcrumbs

V mori je množstvo rýb

Sex po rozchode

Takmer každý si aspoň raz za život prejde smútkom z rozchodu. Niektorí sa rovno vydajú hľadať novú lásku, iní len zvolajú: „Už nikdy viac!“. Len vy sami viete najlepšie, čo u vás funguje. Ale pokiaľ ste emocionálne rozrušení, nie je od veci držať sa v okruhu priateľov, ktorí môžu zabrániť, aby ste neskĺzli k sebazničujúcemu správaniu.

Aby otupili svoju bolesť, obracia sa veľa ľudí v počiatočných fázach smútku k alkoholu a drogám. Ale pokiaľ sa pokúsite svoj žiaľ utopiť, je veľká pravdepodobnosť, že skôr či neskôr zasa vypláva na povrch. Prípadné rozhodnutia, urobené pod vplyvom alkoholu či drog, potom často vyústia do negatívnych následkov.

Pokiaľ bol vzťah s predchádzajúcim partnerom dlhodobejšieho charakteru, je veľmi ľahké zabudnúť, aká dôležitá je otázka bezpečného sexu. Riziká pohlavne prenosných infekcií (SPI) sa vzťahujú dokonca i na orálny sex, a pokiaľ chcete zostať v hre i na tomto ihrisku, poriadna zásoba kondómov je nevyhnutná. Pokiaľ máte styk s mužmi, majte pri sebe ochutené kondómy niekoľkých rôznych veľkostí. Pokiaľ ste muž, používajte kondómy, ktoré dobre padnú a sú pohodlné. Depresia po rozchode sa len prehĺbi, keď sa budete musieť navyše strachovať z rizika SPI či prípadného nečakaného tehotenstva.

Len to, že máte zlomené srdce, vám nedáva právo správať sa k ostatným ľuďom ako k spotrebnému tovaru. Ak vám ide len o flirt, buďte k svojmu potenciálnemu milencovi, kým dôjde na intímne chvíľky, úprimní. Klamaním ostatným len ublížite a dlhodobo nepomôžete ani sebe. Len to vyústi do ďalších emocionálnych komplikácií, ktorým by sa dalo ľahko predísť.

Aj keď si môžete myslieť, že už nikdy nestretnete nikoho takého skvelého ako svojho expartnera, nejde o nič iné než o výsledok telesnej chémie. Keď niekoho milujete, vaše telo vylučuje tzv. hormón „puta“, ktorý sa nazýva oxytocín, a prerušenie tohto puta môže byť veľmi ťažké. Našťastie, čas naozaj vylieči všetko. Pokiaľ sa budete kontaktu so svojím expartnerom vyhýbať a vyhradíte si čas len sami pre seba (s podporou priateľov a rodiny), tá chémia (doslova) časom vyprchá.

Možno to tak práve teraz nevyzerá, ale časom dostanete svoje emócie zase pod kontrolu. Majte sa radi, robte veci, ktoré vám prinášajú radosť, a v momente, keď budete pripravení ísť ďalej, sa ocitnete v omnoho lepšom rozpoložení na to, aby ste si našli nového partnera. Alebo ktovie, možno zistíte, že ste šťastnejší, keď ste sami.