Breadcrumbs

Znovu vystúpiť na vrchol?

Rozumieť orgazmu

Orgazmus je spôsob, akým nás telo odmeňuje za sex. No ak ste unavení, nie práve v kondícii, nejete zdravo, pijete, fajčíte alebo beriete drogy, to všetko môže ovplyvniť schopnosť dosiahnutia orgazmu. Zdravé telo vedie k zdravému vyvrcholeniu.

Ak nie ste na sex pripravení, k vyvrcholeniu asi nedôjde, pretože sa možno obávate otehotnenia (obzrite si našu príručku o antikoncepcii) alebo za sebou máte traumatický zážitok. Ak je to váš prípad, poraďte sa so svojím praktickým lekárom, ten vás pošle k zodpovedajúcemu odborníkovi.

Ak ešte nie ste pripravení mať orgazmus s partnerom, je celkom možné – a často aj jednoduchšie – privodiť si orgazmus sami. Čím lepšie spoznáte svoje telo, tým jednoduchšie pre vás bude zažiť vyvrcholenie s partnerom.

Štyri fázy orgazmu

1. Vzrušenie

Krv sa nahrnie do vašich pier, bradaviek a ďalších partií. Vaše genitálie sa stoporia a stmavnú. Pocítite tiež mravčenie. Ženy sú obvykle vlhké a u mužov dochádza pred vyvrcholením k výronu malého množstva semena. Váš pulz a dych sa zrýchľujú a môžete aj sčervenať.

Ak dostatočne nezvlhnete, lubrikačné gély Durex Play vám pomôžu zvládnuť túto fázu lepšie. Dodajú vlhkosť počas predohry a telo tak nejako naštartujú. 

2. Fáza plateau

U žien sa horná časť vagíny roztvorí a maternica sa presunie a pripraví sa na príjem spermy. Krv sa hromadí v hrudníku, bradavky stvrdnú a prsia sa zväčšia. Klitoris sa stiahne späť k lonovej kosti a kapucňa (niečo ako mužská predkožka) sa zhrnie a odhalí špičku. U mužov sa stiahne močový zvierač (diera uprostred žaluďa), aby zamedzil vytekaniu moču, a svaly na spodnej časti penisu začnú pulzovať. Semenníky stuhnú.

3. Vyvrcholenie

Muži ejakulujú a ženské vaginálne svaly sa trhane sťahujú a uvoľňujú (v intervaloch 0,8 sekundy), srdcový tep a dýchanie sa zrýchľuje a ritný otvor je v kŕči. Po vyvrcholení sú klitoris a žalúdok veľmi citlivé na dotyk. 

4. Upokojenie

Fáza, keď sa telo po orgazme uvoľní a vráti do normálu. Muži väčšinou zaspia (ženy tiež) alebo majú potrebu sa túliť.

Zdravé telo vedie k zdravému vyvrcholeniu.